Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A16 has 60L capacity, and maintains a stable temperature range from 2°C to 8°C. Its advanced high-precision control system ensures stable and accurate temperature regulation for optimal pharmaceutical storage. Equipped with suction fans for enhanced airflow and uniform temperature distribution. Eco-friendly and efficient, it features a CFC-free refrigerant and an energy-saving system.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 60 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC Sprayed steel |
| Internal Material | SPCC Sprayed steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Controller malfunction Door ajar 8h Power failure backup |
| Door type | LOW-E glass door |
| Lighting | LED |
| Shelf | 2 |
| Noise | 50 db |
| Power | 75 W |
| Current | 0.59 A |
| Power Consumption | 0.84 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/ 60Hz |
| Internal Dimension | 490 × 440 × 710 mm |
| External Dimension | 1220 × 630 × 1885 mm |
| Packaging Dimension | 558 × 508 × 757 mm |
| Net Weight | 33 Kg |
| Gross Weight | 37 Kg |
1/25mm access port
Castors
USB
Data logger
Remote Alarm port
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A16 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%