Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C19 offers a 760L capacity and maintains a stable temperature range of 2°C to 8°C. A powerful forced air-cooling system maintains uniform temperature distribution for optimal storage conditions. Equipped with secure, lockable doors to prevent unauthorized access and ensure the safety of stored medications. A high-quality EBM silent fan of our pharmacy refrigerator ensures efficient airflow while operating quietly to minimize noise disturbance. It features smooth-rolling universal wheels for easy mobility and stable positioning.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 760 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigeration mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R134a |
| Foaming thickness | 55 mm |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Noise | 55 dB |
| Doors | 1 |
| Shelf | 5×2 |
| Power | 580 W |
| Power Consumption | 7.2 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V/50 Hz |
| Net Dimension | 1080 × 610 × 1380 mm |
| External Dimension | 1200 × 745 × 1870 mm |
| Packaging Dimension | 1290 × 810 × 2020 mm |
| Net Weight | 158 Kg |
USB
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C19 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%