Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A14 offers a 415L capacity and maintains a temperature range of 2°C to 8°C. It features a temperature stimulation box for precise control, simulating real-world conditions to protect sensitive medications. The forced air-cooling system of our pharmacy refrigerator ensures even and fast cooling. With a CFC-free refrigerant and an energy-saving system, it is both eco-friendly and efficient.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 415 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC sprayed steel |
| Internal Material | SPCC sprayed steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Thermostat failure Backup battery failure Door ajar Ambient temperature Condenser fault |
| Door type | Heated glass door |
| Shelf | 6 |
| Drawer | 1 |
| Noise | 50 db |
| Power | 330 W |
| Current | 1.94A |
| Power Consumption | 4.23 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/110V 60Hz |
| Internal Dimension | 685× 429 × 1380 mm |
| External Dimension | 785 × 552 × 1927 mm |
| Packaging Dimension | 880 × 640 × 2100 mm |
| Net Weight | 120 Kg |
| Gross Weight | 146 Kg |
1/25mm access port
Castors
Data logger
Remote Alarm port
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A14 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%