Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A10 has a capacity of 226L and maintains a temperature range of 2°C to 8°C. It features a suction circulation system, ensuring uniform cooling and consistent temperature distribution. Our pharmacy refrigerator uses a CFC-free refrigerant and an energy-saving system, ensuring eco-friendly and efficient operation. It is equipped with universal castor wheels for easy mobility and stable positioning.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 226 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R600a |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC sprayed steel |
| Internal Material | HIPS |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Controller malfunction Door ajar 8h Power failure backup |
| Door type | Heated glass door |
| Shelf | 4 |
| Noise | 55db |
| Power | 221W |
| Current | 1.4A |
| Power Consumption | 3.47 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/110V 60Hz |
| Internal Dimension | 534 × 406 × 1150 mm |
| External Dimension | 625 × 574 × 1707 mm |
| Packaging Dimension | 707 × 676 × 1745 mm |
| Net Weight | 73 Kg |
| Gross Weight | 76 Kg |
1/25mm access port
Castors
Data logger
USB
Remote Alarm port
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A10 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%