Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A12 comes with 315L capacity and maintains a temperature range of 2°C to 8°C. Its forced air cooling uses fans to distribute cold air evenly, ensuring faster and consistent cooling. Our pharmacy refrigerators come with universal castor wheels for easy mobility and stability. Designed for efficiency, our pharmacy refrigerator uses a CFC-free refrigerant and an energy-saving system, making it eco-friendly.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 315 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC sprayed steel |
| Internal Material | SPCC sprayed steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Thermostat failure Backup battery failure Controller malfunction Door ajar Condenser fault |
| Door type | Heated glass door |
| Shelf | 6+ |
| Drawer | 1 |
| Noise | 50 db |
| Power | 294W |
| Current | 1.71A |
| Power Consumption | 3.33 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/110V 60Hz |
| Internal Dimension | 540 × 425 × 1380 mm |
| External Dimension | 640 × 554 × 1925 mm |
| Packaging Dimension | 704× 637 × 2000 mm |
| Net Weight | 92.5 Kg |
| Gross Weight | 100 Kg |
1/25mm access port
Castors
Data logger
Remote Alarm port
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A12 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%