Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-D12 offers a 500 liter storage capacity for organized, high-volume sample storage. It includes an automatic defrost system that prevents frost build-up and ensures smooth, maintenance-free operation. The cooling and insulation system of this refrigerator is free of CFC gas. A multi-alarm system provides real-time alerts for protecting valuable contents at all times. Our Pharmacy Refrigerator is widely used in pharmacies, clinics, hospitals, and biotechnology centres.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 500 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigerator Mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | R600a / R290 |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED |
| External Material | PCM(White) |
| Internal Material | Aluminium powder coating (White) |
| Alarms | High/low temperature |
| Lighting | LED |
| Shelf | 6 |
| Power | 220 W |
| Power Consumption | 2.9 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz |
| Internal Dimension | 645 × 510 × 1640 mm |
| External Dimension | 775 × 700 × 1945 mm |
| Packaging Dimension | 830 × 750 × 2030 mm |
| Net Weight | 127 Kg |
| Gross Weight | 135 Kg |
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-D12 is widely used for storage of products like reagents, raw materials, drugs, finished or in-process products, surgical aids, biological samples, etc. across pharmacy, life science, medicine, chemistry laboratories, and research institutes.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%