Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A19 has a spacious 1500L capacity and a triple-door design. Our pharmacy refrigerator maintains a precise temperature range of 2°C to 8°C, ensuring optimal storage conditions for sensitive medications. A temperature simulation box provides accurate temperature control. The advanced forced air-cooling system, powered by high-efficiency fans, delivers rapid and uniform cooling. Built with a high-quality branded compressor, it offers reliable performance, energy efficiency, and long-lasting durability.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 1500L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R134a |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SUS304 |
| Internal Material | SUS304 |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Controller malfunction Door ajar 8h Power failure backup |
| Door type | Heated glass door |
| Shelf | 12 |
| Noise | 55 db |
| Power | 1065 W |
| Current | 5.64 A |
| Power Consumption | 14.4 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/110V 60Hz |
| Internal Dimension | 1680 × 595 × 1312 mm |
| External Dimension | 1800 × 775 × 1965 mm |
| Packaging Dimension | 1940× 880 × 2035 mm |
| Net Weight | 245 Kg |
| Gross Weight | 280 Kg |
Castors
Data logger
Remote Alarm port
USB
Access port
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A19 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%