Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C17 offers a 560L capacity and maintains a stable temperature range of 2°C to 8°C. Its forced air-cooling system and high-performance compressor ensure reliable temperature control. Our pharmacy refrigerator is eco-friendly, utilizing CFC-free refrigerant and an energy-saving system. The outer door features double-layered, electrically heated tempered glass to prevent condensation. Inside, the painted aluminium interior is durable, easy to clean, and resistant to corrosion.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 560 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigeration mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R134a |
| Foaming thickness | 45 mm |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Noise | 52 dB |
| Doors | 1 |
| Shelf | 5 |
| Power | 490 W |
| Power Consumption | 5.9 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V/50 Hz |
| Net Dimension | 1112 × 560 × 1232 mm |
| External Dimension | 1200 × 650 × 1895 mm |
| Packaging Dimension | 1290 × 740 × 2045 mm |
| Net Weight | 131 Kg |
USB
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C17 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%