Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A18 features a spacious 1006L capacity and a double-door design. Our pharmacy refrigerator maintains a precise temperature range of 2°C to 8°C. Equipped with a temperature simulation box, it ensures accurate temperature control, to safeguard sensitive medications. The advanced forced air-cooling system, powered by high-efficiency fans, guarantees rapid and uniform cooling. It incorporates a CFC-free refrigerant and an energy-saving system, promoting sustainability without compromising performance.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 1006L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | Sprayed steel |
| Internal Material | Sprayed steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Controller malfunction Door ajar 8h Power failure backup |
| Door type | Heated glass door |
| Shelf | 10 |
| Noise | 53 db |
| Power | 400 W |
| Current | 2.15 A |
| Power Consumption | 5.6 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/110V 60Hz |
| Internal Dimension | 1100 × 684 × 1325 mm |
| External Dimension | 1220 × 860 × 1885 mm |
| Packaging Dimension | 1280× 900 × 1950 mm |
| Net Weight | 189 Kg |
| Gross Weight | 213 Kg |
1/25mm access port
Castors
Data logger
Remote Alarm port
USB
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A18 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%