Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C10 has a 70L capacity and maintains a temperature range of 2°C to 8°C. It uses a CFC-free refrigerant and an energy-saving system, ensuring eco-friendly and efficient operation. The high-performance compressor provides stable cooling to keep medications and vaccines at the right temperature. For easy mobility and secure placement, our pharmacy refrigerator is equipped with universal castor wheels.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 70 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigeration mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R134a |
| Foaming thickness | 40 mm |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Noise | 52 dB |
| Doors | 1 |
| Shelf | 1 |
| Power | 170 W |
| Power Consumption | 2 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V/50 Hz |
| Net Dimension | 370 × 460 × 640 mm |
| External Dimension | 450 × 550 × 860 mm |
| Packaging Dimension | 520 × 630 × 965 mm |
| Net Weight | 39 Kg |
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C10 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%