Any questions
info@scitemp.com5°C Pharmacy Refrigerator STPR-C21 offers a spacious 1360L capacity and maintains a stable temperature between 2°C and 8°C. It features a microprocessor-based temperature controller with a digital display for precise monitoring. Designed with the environment in mind, it uses a CFC-free refrigerant and an energy-saving system. For added security, its lockable doors prevent unauthorized access and keep medications safe.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 1360 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigeration mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R134a |
| Foaming thickness | 55 mm |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Noise | 55 dB |
| Doors | 1 |
| Shelf | 5 |
| Power | 720 W |
| Power Consumption | 86 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V/50 Hz |
| Net Dimension | 1790 × 590 × 1570 mm |
| External Dimension | 1880 × 745 × 2070 mm |
| Packaging Dimension | 1980 × 810 × 2220 mm |
| Net Weight | 195 Kg |
USB
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C21 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%