Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A13 comes with 316L capacity and maintains a temperature range of 2°C to 8°C. A temperature stimulation box ensures precise temperature control, simulating real-world conditions to protect sensitive medications. Its forced air cooling uses fans to distribute cold air evenly, ensuring faster and consistent cooling. Our pharmacy uses a CFC-free refrigerant and an energy-saving system, making it eco-friendly.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 316 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC sprayed steel |
| Internal Material | SPCC sprayed steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Controller malfunction Door ajar 8h Power failure backup |
| Door type | Heated glass door |
| Shelf | 5 |
| Noise | 50 db |
| Power | 286 W |
| Current | 1.62A |
| Power Consumption | 3.63 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/110V 60Hz |
| Internal Dimension | 540 × 425 × 1380 mm |
| External Dimension | 640 × 554 × 1925 mm |
| Packaging Dimension | 704× 637 × 2000 mm |
| Net Weight | 101 Kg |
| Gross Weight | 112 Kg |
1/25mm access port
Castors
Data logger
Remote Alarm port
USB
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-A13 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%