Any questions
info@scitemp.comPilot Freeze Dryer SPFD-A11 has a 0.4 m² freeze-drying area and processes 4 to 6 kg per batch efficiently. It features a low-noise, high-efficiency compressor with duplex refrigeration. Advanced gas diversion ensures uniform ice capture, while the transparent acrylic door allows full process visibility. The safety diaphragm aeration valve of our pilot freeze dryer allows inert gas filling to extend shelf life after drying. Its pre-freezing and drying in one chamber make operation simple and efficient.
Type: Silicone oil
| Type | Silicone oil |
|---|---|
| Freeze drying area | 0.4 ㎡ |
| Processing Capacity | 4 to 6 kg/batch |
| Extraction rate | 6 L/S |
| Cold trap temperature | -75℃ |
| Partition temperature | -50℃ to -70℃ |
| Material tray spacing | 50 mm |
| Material tray number | 4 pcs |
| Material tray size | 295 × 335 × 30 mm |
| Defrost mode | High temperature defrosting |
| Vacuum value | Below 10 Pa |
| Water harvesting ability | 6 Kg/24h |
| Machine Power | 4500 W |
| Power supply | 220V/50Hz |
| Packaging Dimension | 995 × 860 × 1420 mm |
| Dimension | 880 × 735 × 1320 mm |
| Net weight | 333 Kg |
| Gross weight | 380 Kg |
Pilot Freeze Dryer SPFD-A11 is widely used in medicine, pharmaceutical, biological research, chemical industry and food and other fields.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%