Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C20 has a large 1008L capacity and maintains a stable temperature between 2°C and 8°C. Its powerful forced air-cooling system ensures even temperature distribution for optimal storage conditions. A high-quality EBM silent fan provides efficient airflow while operating quietly to minimize noise. For security, our refrigerator has lockable doors to prevent unauthorized access and protect stored medications. It is designed for easy mobility, featuring smooth-rolling universal wheels for effortless movement and stable positioning.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 1008 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigeration mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R134a |
| Foaming thickness | 60 mm |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| Noise | 55 dB |
| Doors | 1 |
| Shelf | 5 |
| Power | 500 W |
| Power Consumption | 6.5 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V/50 Hz |
| Net Dimension | 1100 × 735 × 1325 mm |
| External Dimension | 1200 × 855 × 1885 mm |
| Packaging Dimension | 1310 × 950 × 2035 mm |
| Net Weight | 195 Kg |
USB
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-C20 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%