Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-D10 is a 260 L high-performance upright refrigerator offers precise temperature control with a microcomputer digital controller. Features a temperature range of 2℃ to 8℃, with strong and efficient refrigeration effect by utilizing a powerful fan system and effective compressor. Designed with external digital temperature display and integral high/low temperature with a light flashing alarm, provides safe and secure storage to maintain sensitive pharmaceuticals and vaccines.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 250 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigerator Mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | R600a / R290 |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED |
| External Material | PCM(White) |
| Internal Material | Aluminium powder coating (White) |
| Alarms | High/low temperature Remote Alarm Sensor failure Lockage Inner LED light Door ajar |
| Lighting | LED |
| Shelf | 6 |
| Power | 170 W |
| Power Consumption | 2.1 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz |
| Internal Dimension | 500 × 420 × 1290 mm |
| External Dimension | 600 × 560 × 1525 mm |
| Packaging Dimension | 660 × 620 × 1660 mm |
| Net Weight | 65 Kg |
| Gross Weight | 77 Kg |
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-D10 is used to store various drugs, reagents, vaccines and biological products across medical institutions, pharmaceutical factories, hospitals, health clinics, scientific research institutes, and other industrial institutions.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%