Any questions
info@scitemp.com5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-B10 offers 100L capacity, and maintains a stable temperature range from 2°C to 8°C. Its features high-precision control system ensures stable and accurate temperature regulation for optimal pharmaceutical storage. Our pharmacy refrigerator is equipped with suction fans for enhanced airflow and uniform temperature distribution. It has a CFC-free refrigerant and an energy-saving system.
Capacity: 100 L 1006L 1008 L 130 L 1360 L 1500L 226 L 230 L 250 L 300 L 312L 315 L 316 L 360 L 380 L 400 L 415 L 416 L 50 L 500 L 560 L 60 L 656 L 660 L 70 L 760 L
| Capacity | 100 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R600 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC Sprayed steel |
| Internal Material | HIPS |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Controller malfunction Door ajar 8h Power failure backup |
| Door type | Solid door |
| Lighting | LED |
| Shelf | 3 |
| Noise | 50 db |
| Power | 91 W |
| Current | 0.8 A |
| Power Consumption | 0.53 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/ 110V 60Hz |
| Internal Dimension | 385 × 356 × 737 mm |
| External Dimension | 505 × 525 × 900 mm |
| Packaging Dimension | 580 × 580 × 940 mm |
| Net Weight | 35 Kg |
| Gross Weight | 38 Kg |
1/25mm access port
Castors
USB
Data logger
Remote Alarm port
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-B10 is commonly used in pharmacies, hospitals, and clinics to store temperature-sensitive medications and vaccines safely.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%