Any questions
info@scitemp.comTop press Freeze Dryer STFD-D12 has an 18L capacity and a 0.135 m² drying area. It operates at a vacuum level below 10Pa for effective moisture removal. A microprocessor controls temperature, pressure, and cycles for efficient lyophilization. Our top press freeze dryer works with different vacuum pumps for flexible use and has a clear chamber for easy monitoring of the process.
Type: Top press
| Type | Top press |
|---|---|
| Capacity | 18 L |
| Freeze drying area | 0.135 ㎡ |
| Freeze drying time | 24h |
| Final condenser temperature | -55℃ or -80℃ |
| Material loading capacity/self | 450 ml |
| Material loading capacity | 1350 ml |
| Shelf number | 3 pcs |
| Ice condenser capacity | 4kg/24h |
| Vacuum value | Below 10 Pa |
| Power supply | 220V/50Hz,60Hz, 120/60Hz |
| Dimension | 560 × 660 × 955 mm |
| Weight | 280 Kg |
Top press Freeze Dryer STFD-D12 is widely used in biotechnology, pharmaceuticals, food processing, material science, and agriculture.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%