Any questions
info@scitemp.comTop press Freeze Dryer STFD-B10 boasts a gland design and a drying area of 0.08m². It comes equipped with a 2.7-inch true-color touch LCD screen, providing an intuitive and efficient interface. The vacuum pump connects securely via a standard KF connector. Inflatable valve of our top press freeze dryer allows for easy filling with dry inert gas. The clear polycarbonate chamber ensures full visibility of the drying process.
Type: Top press
| Type | Top press |
|---|---|
| Freeze drying area | 0.08 ㎡ |
| Material Tray Size | Φ180 mm |
| Extraction rate | 2 L/S |
| Cold trap temperature | -60℃ |
| Material tray spacing | 100 mm |
| Material tray number | 3 pcs |
| Water harvesting | 3 to 4 kg/24h |
| Vacuum value | Below 5 Pa |
| Machine Power | 950 W |
| Power supply | Single phase 220V ±10% 50Hz |
| Dimension | 600 × 480 × 770 mm |
| Net weight | 63 Kg |
Top press Freeze Dryer STFD-B10 preserve items long-term, retaining biochemical properties when rehydrated, making them ideal for labs and various industries.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%