Any questions
info@scitemp.comTop press Freeze Dryer STFD-C10 has a drying area of 0.08m². A cold trap temperature below -55℃, ensures effective moisture removal and an optimal freeze-drying process. Our top press freeze dryer features an intuitive LCD touchscreen, providing user-friendly control and real-time monitoring of the drying process. With an anti-return oil vacuum pump, it prevents contamination of materials. It is equipped with durable 304 stainless steel trays, ensuring corrosion resistance, easy cleaning, and safe handling of samples.
Type: Top press
| Type | Top press |
|---|---|
| Freeze drying area | 0.08 ㎡ |
| Material Tray Size | Φ180 mm |
| Extraction rate | 0.8 L |
| Cold trap temperature | < -55℃; (-110℃ optional) |
| Drying chamber | Φ260 × 430 mm |
| Cold trap diameter | Φ215 × 140 mm |
| Material tray spacing | 70 mm |
| Material tray number | 3 pcs |
| 12mm penicillin bottle | 492 pcs |
| 16mm penicillin bottle | 297 pcs |
| 22mm penicillin bottle | 147 pcs |
| Water harvesting | 3 to 4 kg/24h |
| Defrosting | Electric defrost |
| Vacuum value | Below 5 Pa |
| Power | 970 W |
| Power supply | Single phase 220V |
| Dimension | 615 × 450 × 370 mm |
| Packaging Dimension | 7500 × 560 × 600 mm |
| Net weight | 47 Kg |
| Gross weight | 60 Kg |
Vacuum pump
Glass chamber
Top press Freeze Dryer STFD-C10 is widely used in biotech, pharma, food processing, and material science to preserve samples by removing moisture through sublimation.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%