Any questions
info@scitemp.comTop press Freeze Dryer STFD-A10 is a gland unit that comes with the freeze-drying area of 0.08m2. It uses air cooling method, for efficient and reliable temperature control. Our top press freeze dryer can record and export data for easy monitoring and analysis. The cold trap and drying rack are made from stainless steel, ensuring corrosion resistance and easy cleaning. Equipped with a vacuum pump, ensuring high pumping speed and ultimate vacuum level.
Type: Top press
| Type | Top press |
|---|---|
| Freeze drying area | 0.08 ㎡ |
| Material Tray Size | Φ180 mm |
| Extraction rate | 2 L/S |
| Cold trap temperature | -60℃ |
| Material tray spacing | 100 mm |
| Material tray number | 3 pcs |
| Water harvesting | 3 to 4 kg/24h |
| Vacuum value | Below 5 Pa |
| Machine Power | 950 W |
| Power supply | Single phase 220V ±10% 50Hz |
| Dimension | 520 × 600 × 400 mm |
| Net weight | 48 Kg |
Top press Freeze Dryer STFD-A10 preserve items long-term, retaining biochemical properties when rehydrated, making them ideal for labs and various industries.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%