Any questions
info@scitemp.comTop press Freeze Dryer STFD-C12 has a 0.09m² drying area and a cold trap temperature below -55℃ for efficient moisture removal. Its specialized gas flow control ensures even ice capture, improving performance. The anti-return oil vacuum pump of our top press freeze dryer prevents contamination. Its durable 304 stainless steel trays resist corrosion, and are easy to clean, and provide safe sample handling.
Type: Top press
| Type | Top press |
|---|---|
| Freeze drying area | 0.09 ㎡ |
| Material Tray Size | Φ200 mm |
| Extraction rate | 0.9 L |
| Cold trap temperature | < -55℃; (-110℃ optional) |
| Drying chamber | Φ300 × 445 mm |
| Cold trap diameter | Φ270 × 400 mm |
| Material tray spacing | 70 mm |
| Material tray number | 3 pcs |
| 12mm penicillin bottle | 615 pcs |
| 16mm penicillin bottle | 345 pcs |
| 22mm penicillin bottle | 183 pcs |
| Water harvesting | 3 to 4 kg/24h |
| Defrosting | Electric defrost |
| Vacuum value | Below 5 Pa |
| Power | 1400 W |
| Power supply | Single phase 220V |
| Dimension | 630 × 580 × 970 mm |
| Packaging Dimension | 850 × 800 × 1180 mm |
| Net weight | 110 Kg |
| Gross weight | 130 Kg |
Vacuum pump
Glass chamber
Top press Freeze Dryer STFD-C12 is widely used in biotech, pharma, food processing, and material science to preserve samples by removing moisture through sublimation.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%