Any questions
info@scitemp.comTop press Freeze Dryer STFD-D11 has 12L capacity and a drying area of 0.09 m². It features a -55℃ or -80℃ cold trap temperature for efficient moisture removal and freeze-drying. Its microprocessor precisely controls temperature, pressure, and cycles for efficient lyophilization. The dryer is compatible with various vacuum pumps for flexible operation. A USB interface allows easy data transfer and integration with external devices.
Type: Top press
| Type | Top press |
|---|---|
| Capacity | 12L |
| Freeze drying area | 0.09 ㎡ |
| Freeze drying time | 24h |
| Final condenser temperature | -55℃ or -80℃ |
| Material loading capacity/self | 300 ml |
| Material loading capacity | 900 ml |
| Shelf number | 3 pcs |
| Ice condenser capacity | 4kg/24h |
| Vacuum value | Below 10 Pa |
| Power supply | 220V/50Hz,60Hz, 120/60Hz |
| Dimension | 480 × 655 × 915 mm |
| Weight | 280 Kg |
Top press Freeze Dryer STFD-D11 is widely used in biotechnology, pharmaceuticals, food processing, material science, and agriculture.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%