Any questions
info@scitemp.comTop press Freeze Dryer STFD-B11 features a gland design and offers a drying area of 0.09 m². It is equipped with a 2.7-inch true-color touch LCD screen for a user-friendly and efficient interface. The vacuum pump connects securely using a standard KF connector. An inflatable valve allows easy filling with dry inert gas. The clear polycarbonate chamber provides full visibility of the drying process.
Type: Top press
| Type | Top press |
|---|---|
| Freeze drying area | 0.09 ㎡ |
| Material Tray Size | Φ200 mm |
| Extraction rate | 4 L/S |
| Cold trap temperature | -60℃ |
| Material tray spacing | 100 mm |
| Material tray number | 3 pcs |
| Water harvesting | 6 kg/24h |
| Vacuum value | Below 5 Pa |
| Machine Power | 110 W |
| Power supply | Single phase 220V ±10% 50Hz |
| Dimension | 560 × 560 × 980 mm |
| Net weight | 1100 Kg |
Top press Freeze Dryer STFD-B11 preserve items long-term, retaining biochemical properties when rehydrated, making them ideal for labs and various industries.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%