Any questions
info@scitemp.com-86 °C ULT Upright Freezer STUF-C13 with an 838L capacity, maintains temperatures between -40°C to -86°C. The freezer utilizes R4001, a mixed-gas refrigerant, to deliver efficient and reliable cooling performance. It is also powered by a dual compressor system for optimal cooling efficiency and reliability. Featuring direct cooling, our -86 °C ULT Upright Freezer offers precise temperature regulation and requires manual defrosting for upkeep.
System : Auto-cascade Auto-cascading Cascade Dual System
| System | Dual System |
|---|---|
| Capacity | 838 L |
| Temperature Range | -40℃ to -86℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | R4001(mixed gas) |
| Sensor | PTC |
| Compressor | 2 |
| Cooling Type | Direct Cooling |
| Defrost | Manual |
| Insulation | PURF + VIP |
| Noise | 55 dB |
| Racks | 24 |
| Boxes (2 Inch) | 600 |
| Samples (2 ml) | 60000 |
| Exterior material | Color Sprayed Steel |
| Interior material | Stainless steel |
| Remote Alarm Access | RS232/485 |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Door ajar Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature 72 hr Power failure backup |
| Current | 10.75A |
| Power | 1700 W |
| Power consumption | 19.98 Wh/24h |
| Power Supply | 220V50/60Hz |
| Exterior Dimension | 1179 × 1135 × 1994.5 mm |
| Interior Dimension | 894 × 718 × 1310 mm |
| Package Dimension | 1262 × 1098 × 2185 mm |
| Net Weight | 391 Kg |
| Gross Weight | 424 Kg |
Castors × 4
25mm Access port × 1
USB port × 1
Remote alarm port × 1
Data logger
Chart recorder
CO2 backup system
LN2 backup system
-86 °C ULT Upright Freezer STUF-C13 is widely used in life sciences, biobanking, blood banks, pharmaceuticals, clinical settings, and vaccine production.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%