Any questions
info@scitemp.com-86 °C ULT Upright Freezer STUF-A15 with a 188L capacity, it efficiently stores various materials while maintaining temperatures from -40°C to -86°C through a microprocessor. A 7-inch LCD touchscreen provides easy monitoring of temperature, alarms, and system status. The stainless-steel interior of our -86 °C ULT upright freezer ensures durability. The ergonomic handle is designed for comfortable and efficient use, reducing strain during prolonged operation.
| Capacity | 188 L |
|---|---|
| Temperature Range | -40˚C to -86˚C |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R4001(mixed gas) |
| System | Auto-cascade |
| Sensor | PT 100 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | 7” LCD touch screen |
| Noise | 52 dB |
| Compressor | 1 |
| Internal Material | Stainless steel |
| External Material | Color sprayed steel |
| Insulation | PURF |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature Door ajar 72h Power failure alarm |
| Racks | 9(4×3) |
| Boxes (2 inch) | 108 |
| Current | 3.14 A |
| Power | 660 W |
| Power Consumption | 11.17 kWh/24h |
| Power Supply | 220V/50 Hz |
| Internal Dimension | 465 × 465 × 830 mm |
| External Dimension | 830 × 810 × 1607.5 mm |
| Packaging Dimension | 915 × 928 × 1818 mm |
| Net Weight | 194.5 Kg |
| Gross Weight | 220 Kg |
Castors × 4
25mm Access port × 1
USB port × 1
Remote alarm port × 1
Data logger
CO2 backup system
LN2 backup system
-86 °C ULT Upright Freezer STUF-A15 is widely used in life sciences, biobanking, blood banks, pharmaceuticals, clinical settings, and vaccine production.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%