Any questions
info@scitemp.com-86 °C ULT Upright Freezer STUF-A12 offers a 588L storage capacity with a microprocessor-controlled system. It ensures precise temperature regulation from -40°C to -86°C. Our -86°C ULT Upright freezer is equipped with advanced insulation comprising PURF and VIP, ensuring superior thermal efficiency and stable ultra-low temperatures. Its 7-inch LCD touchscreen provides access to temperature settings, alarm notifications, and system updates.
Cabinet Type: Upright
| Cabinet Type | Upright |
|---|---|
| Capacity | 588 L |
| Temperature Range | -40˚C to -86˚C |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R4001(mixed gas) |
| System | Auto-cascade |
| Sensor | PT 100 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | 7” LCD touch screen |
| Noise | 53 dB |
| Compressor | 1 |
| Internal Material | Stainless steel |
| External Material | Color sprayed steel |
| Insulation | PURF + VIP |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature Door ajar 72h Power failure alarm |
| Racks | 16 |
| Boxes (2 inch) | 400 |
| Samples (2ml) | 40000 |
| Current | 10.35A |
| Power | 1500 W |
| Power Consumption | 16.02 kWh/24h |
| Power Supply | 220V 50/60 Hz |
| Internal Dimension | 606 × 738 × 1310 mm |
| External Dimension | 891 × 1155 × 1994.5 mm |
| Packaging Dimension | 970 × 1138× 2185 mm |
| Net Weight | 283 Kg |
| Gross Weight | 345.5 Kg |
Castors × 4
25mm Access port × 2
USB port × 1
Remote alarm port × 1
Data logger
Chart recorder
CO2 backup system
LN2 backup system
-86 °C ULT Upright Freezer STUF-A12 is widely used in life sciences, biobanking, blood banks, pharmaceuticals, clinical settings, and vaccine production.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%