Any questions
info@scitemp.com-86 °C ULT Upright Freezer STUF-C10 has 408L capacity and can maintain temperatures ranging from -40°C to -86°C. It features direct cooling for efficient temperature control and requires manual defrosting for maintenance. Our -86 °C ULT Upright Freezer is equipped with a dual compressor setup, ensuring enhanced cooling efficiency and reliable performance. Its adjustable shelves offer customizable storage solutions to fit various items and spaces effortlessly.
System : Auto-cascade Auto-cascading Cascade Dual System
| System | Dual System |
|---|---|
| Capacity | 408 L |
| Temperature Range | -40℃ to -86℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | R4001(mixed gas) |
| Sensor | PTC |
| Compressor | 2 |
| Cooling Type | Direct Cooling |
| Defrost | Manual |
| Insulation | PURF |
| Noise | 53 dB |
| Racks | 8+8 |
| Boxes (2 Inch) | 288 |
| Samples (2 ml) | 28800 |
| Exterior material | Color Sprayed Steel |
| Interior material | Stainless steel |
| Remote Alarm Access | RS232/485 |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Door ajar Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature 72 hr Power failure backup |
| Current | 8.9A |
| Power | 1350 W |
| Power consumption | 13.8 W h/24h |
| Power Supply | 220V50/60Hz |
| Exterior Dimension | 891 × 992 × 1945.5 mm |
| Interior Dimension | 606 × 575 × 1180 mm |
| Package Dimension | 954 × 955 × 2094 mm |
| Net Weight | 285 Kg |
| Gross Weight | 310 Kg |
Castors × 4
25mm Access port × 1
USB port × 1
Remote alarm port × 1
Data logger
Chart recorder
CO2 backup system
LN2 backup system
-86 °C ULT Upright Freezer STUF-C10 is widely used in life sciences, biobanking, blood banks, pharmaceuticals, clinical settings, and vaccine production.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%