Any questions
info@scitemp.com-86 °C ULT Upright Freezer STUF-B10 offers a spacious 338 L capacity and can maintain temperatures ranging from -40°C to -86°C. It features a dual compressor that efficiently powers the cooling system to maintain the desired temperature. Our -86 °C ULT Upright Freezer has a durable color-sprayed steel exterior, and a stainless-steel interior for hygiene and corrosion resistance. Its ergonomic handle ensures easy and strain-free operation.
| Capacity | 338 L |
|---|---|
| Temperature Range | -40℃ to -86℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | HC (R290 and R170) |
| System | Cascade |
| Sensor | PTC |
| Compressor | 2 |
| Cooling Type | Direct Cooling |
| Defrost | Manual |
| Insulation | PURF |
| Noise | 50 dB |
| Compartment | 4 |
| Inner door | 2 |
| Racks | 12 (4 × 4) |
| Boxes (2 Inch) | 192 |
| Samples (2 ml) | 19200 |
| Exterior material | Color Sprayed Steel |
| Interior material | Stainless steel |
| Remote Alarm Access | Yes |
| RS 485 Access | Yes |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Door ajar Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature 72 hr Power failure backup |
| Current | 7.93A |
| Power | 620 W |
| Power consumption | 11.17 W h/24h |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Exterior Dimension | 854 × 1072 × 1907 mm |
| Interior Dimension | 488 × 607 × 1140 mm |
| Package Dimension | 935 × 1070 × 2128 mm |
| Net Weight | 296 Kg |
| Gross Weight | 306 Kg |
Castors × 4
25mm Access port × 2
USB port × 1
Remote alarm port × 1
Data logger
Chart recorder
CO2 backup system
LN2 backup system
-86 °C ULT Upright Freezer STUF-B10 is widely used in life sciences, biobanking, blood banks, pharmaceuticals, clinical settings, and vaccine production.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%