Any questions
info@scitemp.com-86 °C ULT Chest Freezer STCF-A11 offers a 485L capacity and operates within a temperature range of -40˚C to -86˚C. It features a microprocessor controller for precise temperature regulation. Our -86 °C ULT chest freezer uses a direct cooling method for consistent temperature distribution and requires manual defrosting for maintenance. Eco-friendly R4001 refrigerant is used, and PURF insulation enhances energy efficiency.
| Capacity | 485 L |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ˚C to -86˚C |
| Ambient Temperature | 10˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| System | Auto-cascade |
| Refrigerant | R4001 (mixed gas) |
| Sensor | PTC 100 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED Digital display |
| Noise | 50 dB |
| Compressor | 1 |
| External Material | Color sprayed steel |
| Internal Material | Stainless steel |
| Insulation | PURF |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Thermostat failure |
| Door type/Qty | Solid /1 |
| Racks | 24(11×1) + 6(6×1) |
| Boxes (2 inches) | 300 |
| Samples (2 ml) | 30000 |
| Current | 3.16A |
| Power | 670W |
| Power Consumption | 13.5 kWh/24h |
| Power Supply | 220V 50/60 Hz |
| Internal Dimension | 1455.5 × 525.2 × 674 mm |
| External Dimension | 1695 × 840 × 962 mm |
| Packaging Dimension | 1765 × 900 × 1060 mm |
| Net Weight | 130 Kg |
| Gross Weight | 150 Kg |
Castor × 4
25mm Access port × 1
Data logger
Chart recorder
CO2 backup system
LN2 backup system
-86 °C ULT Chest Freezer STCF-A11 is ideal for freezing ice bars and storing refrigerated items. Suitable for hospitals, clinics, health systems, laboratories, universities, the frozen food industry, and catering.
-10%
-10%