Any questions
info@scitemp.com-86 °C ULT Chest Freezer STCF-A10 provides 105L capacity and maintains temperature range from -40˚C to -86˚C. It features a microprocessor temperature controller for precise and reliable regulation. Our -86 °C ULT chest freezer operates with a single compressor, ensuring reliable and efficient performance in a compact design. This utilizes R4001 refrigerant for eco-friendly operation. The insulation is made from PURF, promoting energy efficiency and environmental responsibility.
| Capacity | 105 L |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ˚C to -86˚C |
| Ambient Temperature | 10˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| System | Auto-cascade |
| Refrigerant | R4001 (mixed gas) |
| Sensor | PTC 100 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED Digital display |
| Noise | 50 dB |
| Compressor | 1 |
| External Material | Color sprayed steel |
| Internal Material | Stainless steel |
| Insulation | PURF |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Thermostat failure |
| Door type/Qty | Solid /1 |
| Racks | 2(11×2) + 2(6×1) |
| Boxes (2 inches) | 34 |
| Samples (2 ml) | 3400 |
| Current | 2.53A |
| Power | 500W |
| Power Consumption | 4.79 kWh/24h |
| Power Supply | 220V 50/60 Hz |
| Internal Dimension | 480 × 380 × 665 mm |
| External Dimension | 686 × 694 × 942 mm |
| Packaging Dimension | 770 × 705 × 1090 mm |
| Net Weight | 65 Kg |
| Gross Weight | 70 Kg |
Castor × 4
25mm Access port × 1
Data logger
Basket
Rack
Chart recorder
CO2 backup system
LN2 backup system
-86 °C ULT Chest Freezer STCF-A10 is ideal for freezing ice bars and storing refrigerated items. Suitable for hospitals, clinics, health systems, laboratories, universities, the frozen food industry, and catering.
-10%
-10%