Any questions
info@scitemp.com-4℃ Blood Bank Refrigerator SBBR-A13 comes with a 658L capacity and maintains a stable 4±1˚C temperature for safe blood storage. It has a forced air-cooling system and automatic defrost mode. Our -4℃ blood bank refrigerator features adjustable shelves and baskets for efficient blood bag storage. It is equipped with universal castor wheels, allowing for easy mobility and convenient placement in any location. The freezer has a durable SPCC sprayed steel exterior and a corrosion-resistant SUS 304 stainless steel interior for sensitive storage.
| Capacity | 658 L |
|---|---|
| Temperature Range | 4±1℃ |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC sprayed steel |
| Internal Material | Stainless steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Controller malfunction Thermostat Failure Door ajar 72h battery backup alarm |
| Door type | Heating foamed glass door |
| Inside door | 12 |
| Shelf | 12 |
| Baskets | 36 |
| Blood bags (400ml) | 432 bags |
| Power | 391W |
| Current | 2.1A |
| Power Consumption | 5.98 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz/110V 60Hz |
| Internal Dimension | 1100 × 454 × 1325 mm |
| External Dimension | 1220 × 635 × 1885 mm |
| Packaging Dimension | 1330 × 735 × 2110 mm |
| Net Weight | 202 Kg |
| Gross Weight | 257 Kg |
1/25mm access port
Castors
Data logger
USB
Remote Alarm port
-4℃ Blood Bank Refrigerator SBBR-A13 is ideal for preserving blood and blood products in blood banks, hospitals, transfusion centers, research institutes, and similar facilities.
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%
-10%