Any questions
info@scitemp.com5℃ Explosion- proof Refrigerator SEPR-A10 provides a generous 416L storage capacity, and maintains a stable temperature range from 2°C to 8°C. The forced air circulation system and internal air ducts work together to maintain a consistently uniform temperature. Our explosion- proof refrigerator includes three explosion-proof methods, flameproof, intrinsically safe, and encapsulated types. Its exterior is made of SPCC sprayed steel for durability and corrosion resistance, while the interior features sprayed steel for a robust and protective finish.
Capacity: 416 L
| Capacity | 416 L |
|---|---|
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Cooling Method | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | Digital display |
| External Material | SPCC sprayed steel |
| Internal Material | Sprayed steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Thermostat failure Door ajar 8h Power failure backup |
| Door type | Foamed door |
| Shelf | 5 |
| Noise | 50db |
| Power | 238 W |
| Power Consumption | 2.8 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz |
| Internal Dimension | 685 × 429 × 1380 mm |
| External Dimension | 785 × 552 × 1927 mm |
| Packaging Dimension | 890 × 650 × 2100 mm |
| Net Weight | 130 Kg |
| Gross Weight | 137 Kg |
1/25mm access port
Castors
USB
Remote Alarm port
5℃ Explosion- proof Refrigerator SEPR-A10 is vital for storing volatile, flammable, and hazardous materials in labs, the oil and gas industry, research facilities, and industrial settings.
-10%