Any questions
info@scitemp.comSciTemp -86°C ULT Upright Freezers are designed for reliable storage of biological samples at temperatures ranging from -40°C to -86°C. Available in various sizes, these freezers feature adjustable shelves, and accessible control panels for ease of use. Our -86°C ULT Upright Freezers are equipped with advanced cooling technology, high-performance compressors, and eco-friendly refrigerants. The durable stainless-steel construction and superior insulation provide long-lasting performance and stable temperature control.
| Capacity | 338 L |
| Temperature Range | -40℃ to -86℃ |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | HC (R290 and R170) |
| System | Cascade |
| Sensor | PTC |
| Compressor | 2 |
| Cooling Type | Direct Cooling |
| Defrost | Manual |
| Insulation | PURF |
| Noise | 50 dB |
| Compartment | 4 |
| Inner door | 2 |
| Racks | 12 (4 × 4) |
| Boxes (2 Inch) | 192 |
| Samples (2 ml) | 19200 |
| Exterior material | Color Sprayed Steel |
| Interior material | Stainless steel |
| Remote Alarm Access | Yes |
| RS 485 Access | Yes |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Door ajar Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature 72 hr Power failure backup |
| Current | 7.93A |
| Power | 620 W |
| Power consumption | 11.17 W h/24h |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Exterior Dimension | 854 × 1072 × 1907 mm |
| Interior Dimension | 488 × 607 × 1140 mm |
| Package Dimension | 935 × 1070 × 2128 mm |
| Net Weight | 296 Kg |
| Gross Weight | 306 Kg |
Microprocessor temperature controller
7″ LCD touch screen
Low noise operation
Audible and visual alarms
Adjustable shelves
Multi-layered sealing
Easy access USB interface
-86 °C ULT Upright Freezer STUF-B10 is widely used in life sciences, biobanking, blood banks, pharmaceuticals, clinical settings, and vaccine production.