Any questions
info@scitemp.com-150°C Cryogenic Chest Freezer SCGF-A10 comes with 128 L capacity, incorporated with adjustable -40°C to -150°C of temperature range. It offers direct cooling method and manual defrost mode. Our -150°C cryogenic chest freezer features a unique refrigeration technology that efficiently cool and maintain precise temperatures. Designed with sprayed steel plate housing and stainless-steel interior, with super thick insulation.
| Capacity | 128 L |
|---|---|
| System | Auto- cascade |
| Temperature Range | -40 ˚C to -150˚C |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 30˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R4001 (mixed gas) |
| Sensor | PT100 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LCD touch screen |
| Noise | 54 dB |
| Compressor | 1 |
| External Material | Color sprayed steel |
| Internal Material | Stainless steel |
| Insulation | PURF |
| Alarms | High/low temperature Abnormal voltage Sensor error Filter screen check Thermostat Failure Condenser clean High ambient temperature 72h power failure backup |
| Racks | 9 pcs |
| Boxes (2 inches) | 90 |
| Samples (2 ml) | 9000 |
| Power | 2550 W |
| Current | 14.2 A |
| Power Consumption | 38 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz |
| Internal Dimension | 500 × 450 × 578 mm |
| External Dimension | 1560 × 957 × 1178 mm |
| Packaging Dimension | 1640 × 970 × 1375 mm |
| Net Weight | 245 Kg |
| Gross Weight | 340 Kg |
Castor × 4
25mm Access port × 1
USB interface
Remote alarm access
Data logger
Racks and box
LN2 backup system
-150°C Cryogenic Chest Freezer SCGF-A10 is ideal for freezing ice bars and storing refrigerated items. Suitable for hospitals, clinics, health systems, laboratories, universities, the frozen food industry, and catering.
-10%
-10%
-10%