Any questions
info@scitemp.comScitemp Pilot Freeze Dryers are designed to efficiently remove moisture while preserving the structure and biochemical properties of materials. Equipped with condensers operating between -75° for optimal performance. Their automatic defrosts cycles minimize manual effort and simplify maintenance. With vacuum technology, our pilot freeze dryer protects sensitive materials during drying. They offer various models, including benchtop, floor-top, and vacuum freeze dryers, suitable for biomedical, biological, and food processing applications.
| Drying Area | 0.5 ㎡ |
| Shelf | 3 plus 1 Layer (top shelf for heat radiation) |
| Shelf Spacing | 100 mm |
| Shelf Size | 410 × 410 × 20 mm |
| Bulk Capacity | 5 L (10 mm thickness) |
| Condenser Capacity | 10 kg/batch |
| Shelf Temperature Range | -50 to +70℃ |
| Vacuum Degree | Above 10 Pa |
| Condenser Temperature | Min to More than -70℃ |
| Cooling | More than 25℃ |
| Vial Capacity Φ12 mm | 3705 pcs |
| Vial Capacity Φ16 mm | 2058 pcs |
| Vial Capacity Φ22 mm | 1050 pcs |
| Electric Defrosting | Available |
| Style Of Press | Hydraulic |
| Power Supply | 380V/50Hz, three phase |
| Dimension | 1165 × 1310 × 1950 mm |
| Weight | 860 Kg |
Pilot Freeze Dryer SPFD-C19 is extensively used across various industries, including pharmaceutical, biotech, food and beverage, cosmetics, chemicals and research labs.