Any questions
info@scitemp.comScitemp Pilot Freeze Dryers are designed to efficiently remove moisture while preserving the structure and biochemical properties of materials. Equipped with condensers operating between -75° for optimal performance. Their automatic defrosts cycles minimize manual effort and simplify maintenance. With vacuum technology, our pilot freeze dryer protects sensitive materials during drying. They offer various models, including benchtop, floor-top, and vacuum freeze dryers, suitable for biomedical, biological, and food processing applications.
| Drying Area | 0.4 ㎡ |
| Shelf | 4 Layer |
| Shelf Spacing | 50 mm |
| Shelf Size | 300 × 340 × 15 mm |
| Bulk Capacity | 4 L (10 mm thickness) |
| Condenser Capacity | 6 kg/24h |
| Shelf Temperature Range | -50 to +80 ℃ |
| Vacuum Degree | Above 10 Pa |
| Condenser Temperature | -55℃ |
| Voltage | 220V,50Hz |
| Cooling Temperature | More than 25℃ |
| Vial Capacity Φ 12mm | 2916 pcs |
| Vial Capacity Φ 16mm | 1600 pcs |
| Vial Capacity Φ 22mm | 872 pcs |
| Defrosting | Off Cycle Defrosting |
| Power Supply | 2800 W |
| Dimension | 700 × 850 × 1230 mm |
| Weight | 300 Kg |
Pilot Freeze Dryer SPFD-C10 is extensively used across various industries, including medicine, pharmaceuticals, biological research, the chemical industry, and food processing.