Any questions
info@scitemp.comScitemp pharmacy refrigerators provide precise temperature control from 0? to 8? and reliable storage for pharmaceuticals, vaccines, and medical supplies. Designed for safety and efficiency, they feature adjustable shelves, user-friendly controls, and energy-saving technology. With durable construction and advanced cooling systems, they meet strict medical storage standards. Whether for pharmacies, hospitals, or labs, our pharmacy refrigerators ensure the safe and effective preservation of critical healthcare products.
| Capacity | 500 L |
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigerator Mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | R600a / R290 |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED |
| External Material | PCM(White) |
| Internal Material | Aluminium powder coating (White) |
| Alarms | High/low temperature |
| Lighting | LED |
| Shelf | 6 |
| Power | 220 W |
| Power Consumption | 2.9 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz |
| Internal Dimension | 645 × 510 × 1640 mm |
| External Dimension | 775 × 700 × 1945 mm |
| Packaging Dimension | 830 × 750 × 2030 mm |
| Net Weight | 127 Kg |
| Gross Weight | 135 Kg |
Uniform cooling
High efficiency
Sensor protection
Power failure alarm
Stable performance
No-condensation door
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-D12 is widely used for storage of products like reagents, raw materials, drugs, finished or in-process products, surgical aids, biological samples, etc. across pharmacy, life science, medicine, chemistry laboratories, and research institutes.