Any questions
info@scitemp.comScitemp pharmacy refrigerators provide precise temperature control from 0? to 8? and reliable storage for pharmaceuticals, vaccines, and medical supplies. Designed for safety and efficiency, they feature adjustable shelves, user-friendly controls, and energy-saving technology. With durable construction and advanced cooling systems, they meet strict medical storage standards. Whether for pharmacies, hospitals, or labs, our pharmacy refrigerators ensure the safe and effective preservation of critical healthcare products.
| Capacity | 250 L |
| Temperature Range | 2℃ to 8℃ |
| Refrigerator Mode | Forced air cooling |
| Defrost Mode | Auto |
| Ambient Temperature | 10℃ to 32℃ |
| Refrigerant | R600a / R290 |
| Compressor | 1 |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED |
| External Material | PCM(White) |
| Internal Material | Aluminium powder coating (White) |
| Alarms | High/low temperature Remote Alarm Sensor failure Lockage Inner LED light Door ajar |
| Lighting | LED |
| Shelf | 6 |
| Power | 170 W |
| Power Consumption | 2.1 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50 Hz |
| Internal Dimension | 500 × 420 × 1290 mm |
| External Dimension | 600 × 560 × 1525 mm |
| Packaging Dimension | 660 × 620 × 1660 mm |
| Net Weight | 65 Kg |
| Gross Weight | 77 Kg |
Microprocessor control
Forced-air cooling
Auto defrost
LED display
Temperature alarms
5℃ Pharmacy Refrigerator STPR-D10 is used to store various drugs, reagents, vaccines and biological products across medical institutions, pharmaceutical factories, hospitals, health clinics, scientific research institutes, and other industrial institutions.