Any questions
info@scitemp.comSciTemp -86°C ULT Upright Freezers are designed for reliable storage of biological samples at temperatures ranging from -40°C to -86°C. Available in various sizes, these freezers feature adjustable shelves, and accessible control panels for ease of use. Our -86°C ULT Upright Freezers are equipped with advanced cooling technology, high-performance compressors, and eco-friendly refrigerants. The durable stainless-steel construction and superior insulation provide long-lasting performance and stable temperature control.
| Cabinet Type | Upright |
| Capacity | 838 L |
| Temperature Range | -40˚C to -86˚C |
| Ambient Temperature | 10˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R4001(mixed gas) |
| System | Auto-cascade |
| Sensor | PTC |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | 7” LCD touch screen |
| Noise | 55 dB |
| Compressor | 2 |
| Internal Material | Stainless steel |
| External Material | Color sprayed steel |
| Insulation | PURF + VIP |
| Alarms | High/low temperature Power failure Abnormal voltage Sensor error Filter screen check Thermostat failure Low battery Condenser clean High ambient temperature Door ajar 72h Power failure alarm |
| Racks | 18+6 |
| Boxes (2 inch) | 504 |
| Samples (2ml) | 50400 |
| Current | 10.75A |
| Power | 1700 W |
| Power Consumption | 19.98 kWh/24h |
| Power Supply | 220V 50/60 Hz |
| Internal Dimension | 894 × 718 × 1310 mm |
| External Dimension | 1179 × 1135 × 1994.5 mm |
| Packaging Dimension | 1270 × 1100 × 2185 mm |
| Net Weight | 332 Kg |
| Gross Weight | 407 Kg |
Audible and visual alarms
Intelligent Control System
RS485 interface
Low noise operation
Quick-release filters
Ergonomic handle
Built-in lock
Data transfer via USB port