Any questions
info@scitemp.comScitemp -40°C Deep Upright Freezers offer reliable, efficient storage for sensitive materials like biological samples, vaccines, and chemicals at temperatures ranging from -20°C to -40°C. Available in various sizes, they feature a forced-air circulation system for uniform temperature distribution. With energy-efficient compressors and durable stainless-steel construction, these freezers are cost-effective and easy to maintain. Adjustable shelves and an independent inner door of our -40°C deep upright freezers provide flexible storage and minimize cold air loss.
| Cabinet Type | Upright |
| Capacity | 528 L |
| Temperature Range | -20 ˚C to -40˚C |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED Digital display |
| Noise | 55 dB |
| Compressor | 2 |
| Insulation | CFC free PURF |
| External Material | Coated steel |
| Internal Material | Coated steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Controller failure Sensor error Door ajar 8hr Power failure alarm |
| Drawers | 18 |
| Shelves | 4 |
| Levelling feet | Yes |
| Door type/Qty | Solid /2 |
| Current | 3.2 A |
| Power | 452 W |
| Power Consumption | 7.81 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50Hz/110V60 Hz |
| Internal Dimension | (651 × 631.5 × 635) × 2 mm |
| External Dimension | 900 × 818 × 1875 mm |
| Packaging Dimension | 921 × 960 × 1950 mm |
| Net Weight | 160 Kg |
| Gross Weight | 180 Kg |
Audible and visual alarms
LED display
High precision
Padlock hole
PURF insulation
Easy clean filter
-40°C Deep Upright Freezer SDUF-A13 is utilized in healthcare, research labs, the food industry, and environmental science to preserve items for extended periods.