Any questions
info@scitemp.comScitemp -40°C Deep Upright Freezers offer reliable, efficient storage for sensitive materials like biological samples, vaccines, and chemicals at temperatures ranging from -20°C to -40°C. Available in various sizes, they feature a forced-air circulation system for uniform temperature distribution. With energy-efficient compressors and durable stainless-steel construction, these freezers are cost-effective and easy to maintain. Adjustable shelves and an independent inner door of our -40°C deep upright freezers provide flexible storage and minimize cold air loss.
| Cabinet Type | Upright |
| Capacity | 328 L |
| Temperature Range | -20 ˚C to -40˚C |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED Digital display |
| Noise | 48 dB |
| Compressor | 1 |
| Insulation | CFC free PURF |
| External Material | SPCC sprayed steel |
| Internal Material | SPCC sprayed steel |
| Alarms | High/low temperature Power failure Controller failure Sensor error Door ajar 8-hour Power failure alarm |
| Shelves | 4 |
| Door type/Qty | Solid /1 |
| Inner door/Qty | Yes /5 |
| Current | 1.6A |
| Power | 300W |
| Power Consumption | 4 kWh/24h |
| Power Supply | 220 V 50/60 Hz |
| Internal Dimension | 508 × 455 × 1393 mm |
| External Dimension | 673 × 676 × 1886 mm |
| Packaging Dimension | 770 × 770 × 2040 mm |
| Net Weight | 98.5 Kg |
| Gross Weight | 122 Kg |
LED Digital display
Coil evaporator cooling system
Audible and visual alarms
Built in handle
High precision
Magnetic block
-40°C Deep Upright Freezer SDUF-A11 is utilized in healthcare, research labs, the food industry, and environmental science to preserve items for extended periods.