Any questions
info@scitemp.comScitemp -25°C Chest Deep Freezers are designed for reliable, long-term storage with a temperature range of -10°C to -25°C. Their durable stainless-steel exteriors ensure easy cleaning and longevity, making them perfect for rigorous environments. Equipped with efficient compressors and reinforced seals, our -25°C chest deep freezers maintain thermal stability while reducing energy costs. User-friendly controls make it easy to set and monitor temperatures, ensuring sensitive items are stored safely.
| Capacity | 485 L |
| System | Auto-cascade |
| Temperature Range | -10 ˚C to -25˚C |
| Ambient Temperature | 10 ˚C to 32˚C |
| Cooling Method | Direct cooling |
| Defrost Mode | Manual |
| Refrigerant | R290 |
| Sensor | NTC |
| Temperature Controller | Microprocessor |
| Display | LED Digital display |
| Noise | 55 dB |
| Compressor | 1 |
| External Material | Color sprayed steel |
| Internal Material | SUS304 |
| Insulation | PURF |
| Alarms | High/low temperature Power failure Sensor error Thermostat Failure |
| Power | 295W |
| Current | 2.45 A |
| Power Consumption | 3.45 kWh/24h |
| Power Supply | 220V |
| Internal Dimension | 1455 × 525 × 665 mm |
| External Dimension | 1655 × 755 × 915 mm |
| Packaging Dimension | 1710 × 885 × 1020 mm |
| Net Weight | 124 Kg |
| Gross Weight | 138 Kg |
LED Digital display
PURF insulation
Direct cooling method
Audible and visual alarms
-25°C Chest Deep Freezer SCDF-A12 is ideal for freezing ice bars and storing refrigerated items. Suitable for hospitals, clinics, health systems, laboratories, universities, the frozen food industry, and catering.